A naptármódszer egyszerűen meghatározva természetes családtervezésre utal. A módszer kölcsönös együttműködést és elkötelezettséget igényel a partnerek részéről, valamint azt, hogy a nő képes legyen hónapról hónapra pontosan meghatározni az ovuláció időpontját.
Ha utóbbi ismert, akkor meghatározható a ciklus azon terméketlen szakasza, amikor a szexuális együttlét nem eredményez terhességet.
A terméketlen és termékeny szakasz közti eltérés
Ovuláció idején a nő testhőmérséklete enyhén, de hirtelen 0,5 °C-kal emelkedik. A hőmérsékletet naponta ugyanabban az időpontban, rendszerint rögtön felkelés után egy speciális termékenységi hőmérővel kell mérni, hogy az ovulációt kísérő emelkedést észlelni lehessen.
A petefészekből való kilökődés után a petesejt a petevezetékben 24 órán át életképes marad, mielőtt távozna. Ugyanakkor a hímivarsejtek akár egy hétig is elélhetnek a női ivarcsatornában.
Elméletileg a közösülés biztonságos időszaka 24 órával az ovuláció után kezdődik!
A teljes biztonság szempontjából a testhőmérséklet számottevő megemelkedését követő harmadik reggelt tartják a terméketlen szakasz kezdetének.
Az ovuláció ideje hónapról hónapra meglehetősen változó, úgyhogy a ciklus eleje a terhesség elkerülése szempontjából általában kevésbé biztonságos. Emellett a hőmérőzéssel nehéz lehet hajszálpontosan eltalálni az ovuláció időpontját. A méhnyaknyákban és magában a méhnyakban is bekövetkeznek az ovulációt kísérő változások, de ezeket nem mindig könnyű kimutatni.
Sok elkötelezett és fegyelmezett pár alkalmazza lelkesen és sikeresen a természetes módszert: A naptármódszer akkor hatásos, ha a ciklus szabályos! – Éppen ezért (valószínűleg) leginkább azoknak való, akik az esetlegesen bekövetkező terhességgel is képesek lennének megbirkózni!
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?